W Radzyminie powstanie oddział Muzeum Niepodległości, fot: radzymin.pl

Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podpisali list intencyjny, dotyczący współpracy na rzecz stworzenia w Radzyminie filii Muzeum Niepodległości, upamiętniającej Bitwę Warszawską 1920 r.

Muzeum powstanie w zabytkowym budynku, tzw. „Świetlicy Pielgrzyma”, naprzeciw bramy wejściowej Cmentarza Żołnierzy Polskich 1920.

Uroczyste podpisanie listu intencyjnego miało miejsce 15 sierpnia 2019 r. podczas oficjalnych uroczystości 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W obecności zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy, zebranych na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920, podpisy pod listem intencyjnym złożyli Burmistrz Radzymina oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego. Współpraca zakłada podjęcie wspólnych działań na rzecz pozyskania środków finansowych, które zostaną przeznaczone na utworzenie muzeum w zabytkowym „Świetlicy Pielgrzyma”, w tym rewitalizację oraz modernizację budynku zgodnie z potrzebami placówki oraz z zaleceniami konserwatora zabytków. Nowo powstałe muzeum ma stać się filią warszawskiego Muzeum Niepodległości, współfinansowaną przez samorząd gminny i wojewódzki.

– Rok temu ubolewałem, że w bitwie o pamięć o Bitwie Warszawskiej, my – Radzyminiacy zdani jesteśmy wyłącznie na siebie – mówi Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński. – Na szczęście tak nie jest. Podczas uroczystości 15 sierpnia na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. ogłosiłem powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Radzyminie i wspólnie z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego – Panem Adamem Struzikiem podpisaliśmy list intencyjny. Dziękuję Panie Marszałku za to, że po latach komunistycznych szykan i wykreśleniu z map powiatu radzymińskiego, Radzymin odzyskuje należne mu miejsce w historii.

List intencyjny przedstawiciele samorządów podpisali w przededniu przypadającej w przyszłym roku 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Radzymin jest symbolicznym miejscem na mapie Mazowsza. To tutaj toczyły się jedne z najcięższych walk Bitwy Warszawskiej 1920 r. w obronie stolicy. Odbicie miasta z rąk bolszewików 15 sierpnia stało się przyczynkiem do ustanowienia Święta Wojska Polskiego. Cmentarz Żołnierzy Polskich 1920, przy którym powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej to jedna z największych nekropolii z prochami bohaterów wielkiej Bitwy.

Film z uroczystego momentu podpisania listu intencyjnego dostępny na kanale Youtube Gminy Radzymin.

Komentarze