W Radzyminie odsłonięto monument Jana Pawła II, fot. Zbigniew Pachulski / archiwum Gminy Radzymin

W środę 13 czerwca na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 w Radzyminie uroczyście odsłonięto rzeźbę, która upamiętnia wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w tym mieście.

Uroczystości odbyły się z okazji 19. rocznicy papieskiej wizyty w Radzyminie. Pomnik Papieża Polaka powstał w ramach Radzymińskiego Budżetu Obywatelskiego dzięki poparciu mieszkańców, którzy głosowali na ten projekt.

Monument przedstawia Papieża, modlącego się na klęczniku nad mogiłą Poległych w 1920 r., tak jak miało to miejsce podczas historycznej wizyty 13 czerwca 1999 r. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920. Rzeźbę wykonaną z brązu umieszczono dokładnie w tym miejscu, gdzie przebywał i modlił się Święty.

Pomysłodawcą projektu budowy pomnika, który trafił pod głosowanie w ramach Radzymińskiego Budżetu Obywatelskiego, był p. Mirosław Jusiński, dyrektor Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Realizacja tego projektu jest dowodem żywej wciąż w Radzyminie pamięci o wizycie i nauczaniu Papieża Polaka oraz przejawem tradycji historyczno-patriotycznych, które leżą u podstaw lokalnej tożsamości mieszkańców gminy Radzymin.

-Powstanie pomnika jest wyrazem wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II oraz wizytę papieską w Radzyminie w roku 1999 r. – powiedział Krzysztof Chaciński, Burmistrz Radzymina. Rzeźba jest w moim odczuciu jedną z najpiękniejszych w Polsce i jestem dumny, że udało nam się w taki sposób uczcić pamięć o papieskiej wizycie i utrwalić nauczanie Jana Pawła II. Wsparcie, jakie projekt stworzenia pomnika zdobył w ramach Budżetu Obywatelskiego jest dowodem na to, że mieszkańcy Radzymina – Miasta Papieskiego – pamiętają i składają hołd naszemu wielkiemu rodakowi.

W Radzyminie odsłonięto monument Jana Pawła II, fot. Zbigniew Pachulski / archiwum Gminy Radzymin

Figura modlącego się Papieża ma wymiar nieco powiększony w stosunku do naturalnej wielkości człowieka i jest harmonijnie wkomponowana w otoczenie. Została wykonana z brązu. Projektantami i wykonawcami pomnika Papieża Jana Pawła II są mieszkańcy gminy Radzymin: plastyczka p. Beata Aleksandrowicz i dr hab. prof. ASP Maciej Aleksandrowicz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W Radzyminie odsłonięto monument Jana Pawła II, fot. Zbigniew Pachulski / archiwum Gminy Radzymin

Jan Paweł II z wizytą w Radzyminie Ojciec Święty Jan Paweł II złożył wizytę na zaproszenie ówczesnych władz gminy Radzymin. Jego helikopter wylądował przy Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku 13 czerwca 1999 roku o godz. 18:13. Papież modlił się nad bratnimi mogiłami, gdzie spoczywają szczątki żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej, spotkał się też z żyjącymi jeszcze wówczas weteranami wojny polsko-bolszewickiej. Zwracając się do zgromadzonych powiedział: „Prosimy o słowo – słusznie. Chociaż na tym miejscu najbardziej wymowne jest milczenie, to przecież czasem potrzebne jest także słowo. I to słowo chcę tu pozostawić. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem”.

W Radzyminie odsłonięto monument Jana Pawła II, fot. Zbigniew Pachulski / archiwum Gminy Radzymin

Do swojej wizyty w Radzyminie wielokrotnie odnosił się w późniejszych wystąpieniach mówiąc m.in. „co by było, gdyby tego Radzymina nie było”. Dowodem na szacunek, jaki Jan Paweł II żywił do miasta Cudu nad Wisłą, było przyjęcie w 1997 roku tytułu Honorowego Obywatela Radzymina. Z okazji 19. rocznicy wizyty papieskiej w Radzyminie Towarzystwo Przyjaciół Radzymina przy wsparciu gminy Radzymin wydało książkę pt. „Jan Paweł II w mieście Cudu nad Wisłą”. Książka zawiera wiele unikalnych zdjęć, które pokazują nie tylko samą papieską wizytę, ale także miasto przygotowujące się do odwiedzin Ojca Świętego. Wydawnictwo jest do nabycia w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Radzymina.

Komentarze