W Galerii Wołomin ruszyła kampania „Nie bądź plastik”, fot: Galeria Wołomin

Ponad milion zwierząt rocznie ginie przez plastikowe śmieci zalegające w morzach i oceanach przez lata, ponieważ wyrzucone odpady nie ulegają natychmiastowemu rozkładowi. Tylko w Polsce zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne wynosi dziś 3,5 mln ton rocznie! Można to zmienić, dokonując na co dzień świadomych wyborów, dlatego również Galeria Wołomin zaangażowała się w ogólnopolską kampanię społeczno-edukacyjną, “Nie bądź plastik”. Jej celem jest promowanie ekologicznych postaw wśród klientów, ale przede wszystkim – zmniejszenie zużycia plastiku w życiu codziennym każdego, komu los środowiska nie jest obojętny.

Tworzywa sztuczne stanowią 80–85 proc. odpadów, znajdujących się w środowisku morskim Europy. Dlatego właśnie Unia Europejska nakazuje państwom członkowskim redukcję plastiku i od 2021 r. zakazane będzie używanie jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych, które najbardziej zaśmiecają środowisko. Chociaż unijne obostrzenia wejdą w życie dopiero za dwa lata, korporacje i sieci handlowe już teraz szukają sposobu na ograniczenie użycia plastiku, który nie jest biodegradowalny. Galeria Wołomin, to jedno z centrów handlowych, które przyłączyło się do tego globalnego trendu. W efekcie, na terenie obiektu 1 października ruszyła ogólnopolska kampania „Nie bądź plastik”, która ma na celu edukację poprzez informowanie odbiorców o wpływie człowieka na środowisko i zmianę przyzwyczajeń osób w każdym wieku na zachowania przyjazne naturze. Proekologiczna zmiana, to wyzwanie dla każdego. Kampania objęła przede wszystkim część gastronomiczną, ponieważ w restauracjach używa się plastikowych „jednorazówek” w dużych ilościach. Ma ona na celu uświadomienie klientom, że to od nich zależy czy skorzystają z plastikowego produktu czy poproszą o papierowy bądź metalowy zamiennik. Z food courtu kampania przenosi się na cały obiekt – kolejne salony najemców, to kolejne świadome wybory i zamiana plastikowych opakowań na torby ekologiczne. Galeria Wołomin zachęca odwiedzających do zapoznania się ze „wskazówkami”, co zrobić, by być ekologicznym w życiu codziennym. Należy nadmienić, że część restauracji i sklepów w Galerii już dzisiaj próbuje ograniczać użycie szkodliwego plastiku, zastępując go artykułami z papieru, drewna czy bioplastiku, który jest recyklingowany i nie stwarza zagrożenia dla środowiska.

Dzięki inicjatywie „Nie bądź plastik”, oprócz faktów związanych z zanieczyszczeniami i zagrożeniami, jakie powodują odpady plastikowe, odwiedzający Galerię znajdą porady, jak można przyczynić się do zminimalizowania plastikowych odpadów na co dzień.

Projekt „Nie bądź plastik” to inicjatywa ogólnopolska, dlatego zależy nam, by akcja objęła zasięgiem cały kraj, również osoby z regionu Wołomińskiego i skłoniła każdego do refleksji na temat mądrego używania plastikowych artykułów. Warto podkreślić, że kampania nie ocenia ani nie piętnuje osób, które z nich korzystają. Wiadomo – niekiedy bardzo trudno jest obejść się bez pewnych produktów z plastiku, np. w podróży, gdy chcemy napić się kawy. Ważne jest, by sięgać po jednorazowe produkty świadomie. Warto zastanowić się też, czy naprawdę kawa lub inny napój smakuje lepiej ze słomką albo plastikową przykrywką.

– Mamy nadzieję, że w wyniku akcji mniej osób będzie na co dzień sięgało po produkty plastikowe, a zanim to zrobi, przez chwilę zastanowi się, czy rzeczywiście jest on niezbędny. Nawet, jeśli dzięki kampanii swoje nawyki zmieni kilkanaście osób, to w skali roku, jest to bardzo dobry wynik, a dla nas satysfakcja i potwierdzenie, że takie inicjatywy mają sens – komentuje, Monika Kupryjaniuk, Regional Marketing Manager, NEPI Rockcastle.

Świadoma (eko) konsumpcja
Każdy może zrezygnować lub ograniczyć zużycie jednorazowych reklamówek czy butelek typu PET. Jednym ze sposobów, na ograniczenie wyrobów plastikowych, jest odwiedzenie restauracji z własnymi sztućcami, kubkiem termicznym lub termosem. Wychodząc z domu na zakupy, warto wziąć ze sobą bidon z wodą z kranu czy płócienną torbę, natomiast wybierając napój – sięgać po ten w szklanych butelkach.

– Proces zmiany nawyków jest długotrwały, jednak wierzymy, że zaczynając zmiany od „własnego podwórka”, zapoczątkujemy dobre nawyki u innych. W maju zorganizowaliśmy dla klientów EKO event, podczas, którego zachęcaliśmy do działań przyjaznych środowisku, m.in. poprzez eko warsztaty z upcyclingu czy obdarowanie klientów torbami z recyklingu. Bardzo cieszy nas widok osób na pasażu z płóciennymi torbami lub wykonanymi z innych materiałów, pochodzących z recyclingu, które są idealne na zakupy spożywcze czy modowe – dodaje, Monika Kupryjaniuk.

Kreatywna kampania edukacyjna
W ramach kampanii zaplanowano działania, które mają przypominać i promować założenia akcji. Na stolikach w strefie food court oraz na pasażach uwagę przyciągają naklejki i duże plakaty, które obrazują skalę problemu, ale przede wszystkim informują i zachęcają klientów do zmiany przyzwyczajeń, które mogą uratować, m.in. mieszkańców mórz i oceanów. Kreatywną odsłonę kampanii zobaczymy również w mediach społecznościowych Galerii Wołomin, która z pewnością spotka się z pozytywnym odbiorem internautów.

W Galerii Wołomin ruszyła kampania „Nie bądź plastik”
Komentarze