Praska Ferajna wraz z Towarzystwem Przyjaciół Ząbek, w ramach obchodów 50-lecia nadania praw miejskich miastu Ząbki, zapraszają w najbliższą niedzielę na spacer po tym zaskakującym mieście-ogrodzie.

Już w I poł. XVI wieku w tym miejscu pojawia się wieś „Wola Zabiele”, która od nazwiska pierwszego wójta zmienia nazwę na „Wola Zambkowa”. Ząbki z pospolitej wsi na piaszczystych mazowieckich nieużytkach zrobiły w XIX wieku szybką karierę. Wykorzystując swoje skąpe bogactwa naturalne w postaci piasku i gliny, stały się miejscem narodzin słynnych cegielni, zasłużonych dla architektury Warszawy.

Na początku XX wieku, wizjoner i marzyciel, Adam Feliks Ronikier, chciał tutaj stworzyć nowe i idealne miasto-ogród z całą hierarchią dróg, placów, budynków użyteczności publicznej, lokali handlowych, urządzeń sportowych, miejsc do spacerów i zabaw z dziećmi.Podczas spaceru przekonamy się jakie fragmenty zrealizowano z rozmachem projektowanej wizji miasta-ogrodu Ząbki. Poznamy dzieje i zasługi dla Ząbek rodzin Platerów i Ronikierów. Odkryjemy pasjonującą historię życia Leona Drewnickiego. Dowiedzą się Państwo jakie były początki szpitala w Drewnicy oraz gdzie mieszkał gen. Władysław Sikorski, gen. Kazimierz Sosnkowski, Kazimierz Tołłoczko oraz dr Karol Rychliński. Dowiecie się, gdzie odprawiali msze ks. Ignacy Skorupko oraz ks. Jerzy Popiełuszko. Poznamy również pełne sprzeczności dzieje Ząbek z okresu PRL-u. Z jednej strony miasto regularnie zdobywało tytuł „Mistrza Gospodarności” a z drugiej strony „ojciec chrzestny Ząbek” stworzył, wbrew przepisom, całą dzielnicę nielegalnego budownictwa, pełną szop i krytych papą budek. Ówczesna prasa niejednokrotnie przedstawiała miasto jako swoiste epicentrum patologii, przestępczości i alkoholizmu. Zobaczą Państwo również, jakie dynamiczne zmiany zaszły w ostatnich latach w tym uroczym mieście-ogrodzie.

REKLAMA

Spacer zakończymy w Parku im. Michała Szuberta, gdzie będzie na Państwa czekała atrakcja, czyli potańcówka zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ząbek.

18:30 – Potańcówka na dechach w parku miejskim im. Szuberta

Zagra 6-osobowy Zespół The Warsaw Dixielanders – obecnie jeden z lepszych polskich zespołów jazzu tradycyjnego specjalizujący się w interpretacji standardów jazzowych z Chicago, a przede wszystkim szlagierów polskiej muzyki z lat 20., 30. i 40. ubiegłego wieku.

Spotkanie: niedziela 27 sierpnia godz. 16:00, peron stacji kolejowej Ząbki
Dojazd z Warszawy: pociąg KM z dworca Warszawa Wileńska (15.47) oraz autobusy nr: 199 i 145.

źródło: Towarzystwo Przyjaciół Ząbek

Komentarze