Skwer Pamięci Narodowej gotowy, fot: marki.pl

Zapraszamy do odwiedzenia historycznego miejsca po kompleksowej przebudowie.

W październiku 1942 r. w Markach doszło do hitlerowskiej zbrodni. Okupant stracił 10 niewinnych osób w odwecie za akcję Armii Krajowej „Wieniec”. To miejsce upamiętnia Pomnik 10 Powieszonych. Stał się on centralnym elementem Skweru Pamięci Narodowej – zakończonej niedawno inwestycji mareckiego ratusza.

Za pomnikiem powstała pergola, której centralną częścią jest mur z tablicami o treści historycznej. Można tu przeczytać daty najważniejszych wydarzeń z dziejów Polski, cytat marszałka Józefa Piłsudskiego oraz najważniejsze bitwy z udziałem polskiego oręża. W murze znajdują się również dwie szklane cegły, w których umieszczono ziemię z Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie i Cmentarza na Rossie w Wilnie.

– Symbolizują one łączność z Polakami, którzy pozostali po II wojnie światowej poza narzuconymi nam granicami – mówi Paweł Pniewski, przewodniczący Rady Miasta.

Całość prac uzupełniły: mała architektura, oświetlenie oraz zieleń. Uroczyste otwarcie Skweru zostało zaplanowane na 16 października, w 77 rocznicę hitlerowskiej zbrodni.

Komentarze