Piknik „Bezpieczni na Rowerze”

657

We wtorek 29 października przy nowo wybudowanym rondzie na ul. Wileńskiej w Wołominie odbył się piknik „Bezpieczni na Rowerze”, który został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Wołominie przy współpracy z Klubem Rowerowym „TRYBIK”.

W wydarzeniu wzięli udział Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Wicestarosta Robert Szydlik, członkowie zarządu powiatu Izabella Dziewiątkowska oraz Paweł Dąbrowski, Zastępca Komendanta KPP w Wołominie nadkom. Mariusz Pawlak, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Wołominie asp. sztab. Marcin Zdunek, miejscy radni Andrzej Fuśnik, Kazimierz Tarapata i Bogdan Sawicki oraz licznie przybyli uczniowie wołomińskich szkół.

Celem wydarzenia była promocja zasad bezpiecznego poruszania się rowerami, które są coraz bardziej popularne jako środek lokomocji do szkoły, pracy, czy w celach rekreacyjnych. W programie pikniku znalazły się m.in. warsztaty rowerowe, pokaz sprzętu będącego w dyspozycji Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wołominie. Uczestnicy mogli również wypełnić test na kartę rowerową. Dla wszystkich gości Starostwo przygotowało słodki poczęstunek i upominki dla rowerzystów.

Idealnym miejscem do organizacji pikniku było nowo wybudowane rondo na ul. Wileńskiej
w Wołominie, na którym droga rowerowa została poprowadzona po środku pasa ruchu. Dzięki temu rozwiązaniu, rowerzyści mogą poruszać się środkiem ronda, a nie trzymać się prawej strony – co nierzadko bywa niebezpieczne.

Modernizacja ul. Wileńskiej zakończy się już za kilka dni. W ramach inwestycji powstało m.in. rondo na skrzyżowaniu ul. Wileńskiej z ul. Mikołaja Reja, przebudowano istniejące chodniki i zbudowano ścieżkę rowerową, a na samym rondzie powstał bezpieczny pas rowerowy. Dodatkowo wzdłuż drogi zostało zainstalowane nowoczesne LED-owe oświetlenie, które poprawia komfort i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi.

Koszt inwestycji wyniósł prawie 6,5 mln złotych, a jej realizacja została dofinansowana z rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych w wysokości 80%. Powiat Wołomiński sukcesywnie realizuje kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników dróg: pieszych, rowerzystów i kierujących pojazdami.

Tylko w 2019 roku w ramach realizacji programu bezpiecznych przejść dla pieszych zostanie doświetlonych nowoczesnymi LED-owymi lampami 30 przejść dla pieszych w sąsiedztwie placówek oświatowych, przejść PKP i miejsc o dużym natężeniu ruchu.

Komentarze