Otwarcie Domku Ogrodnika w Parku Czartoryskiej w Radzyminie

Serdecznie zapraszamy na długo oczekiwane otwarcie zabytkowego Domku Ogrodnika w Parku Czartoryskiej po renowacji. Odbędzie się ono w niedzielę, 20 października br. o godz. 15:30. 

W programie krótka ceremonia otwarcia i koncert – z recitalem wystąpi Dariusz Kordek, znakomity aktor i artysta. Po koncercie w Domku Ogrodnika będzie dostępna kawiarnia.

Budynek został pieczołowicie odrestaurowany, z dbałością o XVIII-wieczną konstrukcję i detale, a także z nowoczesną przestrzenią ekspozycyjną i internetowymi info-kioskami z prezentacją historyczną. Wokół Domku powstały tarasy i ścieżki,na nowo zagospodarowano zieleń w najbliższym otoczeni. Od strony ul. 11 Listopada wybudowano miejsca parkingowe.

Pragnąc zachować ślady dziedzictwa historycznego dla obecnych i przyszłych mieszkańców, gmina Radzymin podjęła w 2017 r. wysiłki, aby odrestaurować Park Czartoryskiej i sam domek. Zarówno budynek, jak i park są wpisane do rejestru zabytków, więc wszelkie prace projektowe były prowadzone w oparciu o uzgodnienia z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Na rewitalizację gmina pozyskała znaczące dofinansowania ze środków unijnych. W 2018 r. podpisano umowę z radzymińską firmą EL- -BUD Stanisław Bereda na wykonanie adaptacji Domku Administratora w formule projektuj i buduj. Prace budowlane trwały nieco ponad rok od momentu uzyskania pozwolenia na budowę w sierpniu 2018 r. Wykorzystano podczas nich najnowsze technologie, aby zrewitalizować budynek przy jak najmniejszej ingerencji w zabytkową konstrukcję. Ze strony gminy inwestycję prowadziła mgr inż. Jolanta Marchewka z Referatu Inwestycji.

Domek Administratora będzie wykorzystywany w części podziemnej jako muzealno-wystawienniczy, natomiast część parterowa z antresolą i tarasami przeznaczona będzie na usługi gastronomiczne i kulturalne. Nowym elementem są tarasy okalające domek, które będą służyły wypoczynkowi i organizacji wydarzeń kulturalnych – koncertów i przedstawień, zaś amfiteatralny układ tarasów będzie doskonale służył widowni.

Otwarcie Domku Ogrodnika w Parku Czartoryskiej w Radzyminie
Komentarze