Między nami. Szukamy śladów naszej przeszłości [WIDEO]

Dlaczego przy niedzielnym obiedzie w jednej z radzymińskich rodzin recytowano wiersze o Józefie Piłsudskim? Czy w Arciechowie nadal żyje rodzina podporucznika Radomskiego, który poległ w bitwie pod Radzyminem? Co się stało z szablą dziadka Wacława?

O tym m.in. opowiadają prezentacje uczniów ze szkół miasta i gminy Radzymin, które powstały w ramach projektu „Między nami. Szukamy śladów naszej przeszłości”. Przez kilka tygodni uczniowie, którzy przystąpili do projektu, wcielali się w role dziennikarzy śledczych. Szukali śladów osób zaangażowanych w wydarzenia, które rozegrały się w Radzyminie w 1920 roku. Zbierali dokumenty, wspomnienia, fotografie.

W efekcie powstało ponad dwadzieścia prezentacji i krótkich filmów. Prace pokazują przechowywane w archiwach domowych pamiątki po bohaterach, odkrywają rodzinne historie, rejestrują to co zachowało się w pamięci.

Wszystkie prace zostały już ocenione przez komisję konkursową. Ogłoszenie wyników nastąpiło 15 listopada o godz. 10.00 w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie.

Lista zwycięzców:

I Miejsce
Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych w Radzyminie
(Aleksander Miszczak, Małgorzata Popławska, Olaf Nerło)

II miejsce
Szkoła Podstawowa nr 2 w Radzyminie
(Edyta Gajewska, Krzysztof Pękala, Emilia Sołowiej, Izabela Maroszek, Wiktoria Jastrzębska, Eryk Legucki)

III miejsce
Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie
(Lena Wardakowska, Stanisław Wardakowski, Ziemowit Kowalewski, Daria Ziółkowska, Wiktoria Stankiewicz)