Pieniądze, fot. Fotolia

Marki awansowały w rankingu wykorzystania środków europejskich na inwestycje transportowe.

Latem i jesienią periodyk samorządowy „Wspólnota” publikuje rankingi samorządowe. Niedawno informowaliśmy o tym, że Marki znalazło się na 109 miejscu w zestawieniu inwestycji (dwa lata temu były w czwartej setce). Tym razem „Wspólnota” ogłosiła ranking wykorzystania środków europejskich na inwestycje transportowe. Dotyczy on okresu 2014 – 2018. W tym wypadku Miasto Marki dokonało gigantycznego skoku. W poprzednim zestawieniu (kategoria małe miasta) Marki były na 466 miejscu, w obecnym są na 91.

Obecny wynik to niemal 259 zł na głowę mieszkańca. W porównaniu z poprzednim zestawieniem wzrósł ponad dwukrotnie. Z takim wynikiem w rankingu miast wojewódzkich Marki byłyby tuż za Poznaniem, a przed Gorzowem Wielkopolskim, a w zestawieniu miast powiatowych za Pruszczem Gdańskim, a przed Jarocinem.

Z udziałem środków unijnych zbudowano m.in. parkingi (parkuj i jedź). Powstały one przy Sportowej i Dużej. Powstają też drogi rowerowe. Fani takich pojazdów mogą korzystać m.in. ze ścieżek przy Głównej, Sowińskiego, Sportowej, Szkolnej, Zygmuntowskiej, wzdłuż wału rzeki Długiej. W budowie znajdują się drogi rowerowe wzdłuż Sosnowej-Kościuszki oraz Mokrej, w projektowaniu, a potem w budowie będą ciągi od obwodnicy do Ząbek i M1. Miasto Marki otrzymało też środki unijne na budowę dróg rowerowych wzdłuż odcinków Alei Piłsudskiego.

W rankingu Wspólnoty nie mieszczą się dotacje, które uzyskał Wodociąg Marecki. Przypomnijmy, że miejska spółka podpisała w 2018 r. umowę, która finansowo wspiera m.in. budowę drugiej Stacji Uzdatniania Wody na Czarnej Strudze oraz rozbudowę sieci kanalizacyjnej. Wartość unijnych dotacji dla Wodociągu Mareckiego sięgnie około 20 mln zł.

TM

Komentarze