Marki na czwartym miejscu w Polsce, fot: marki.pl

Pod koniec kadencji samorządowej renomowane pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” ogłasza ciekawe zestawienie gmin, przygotowane przez naukowców Uniwersytetu Warszawskiego.

Do kategorii małych miast (bo do niej zaliczono Marki) zaliczono 590 samorządów. W tak silnej stawce Marki znalazły się na czwartym miejscu w Polsce! Przed Markami są tylko Dziwnów, Ożarów Mazowiecki i Łomianki, za Siechnice, Mielno, Józefów, Swarzędz, Kąty Wrocławskie i Łeba.

– Nasz sukces jest tym większy, że wybór Marek nie został dokonany przez kapitułę lub jury. Uniwersyteccy eksperci oparli się wyłącznie na twardych danych m.in. sprawozdaniach budżetowych samorządu i danych Głównego Urzędu Statystycznego – podkreśla burmistrz Jacek Orych.

Końcowa lokata jest sumą czterech wskaźników: sukcesu finansowego, ekonomicznego, społecznego i infrastrukturalnego.

– Ta kadencja upływa pod znakiem wielkich inwestycji. Rozbudowujemy i remontujemy sieć dróg jak i bazę edukacyjną. Chcemy utrzymać ten kierunek w kolejnych latach – dodaje Dariusz Pietrucha, wiceburmistrz Marek, odpowiedzialny za inwestycje.

Marki na czwartym miejscu w Polsce, fot: marki.pl

Inwestycyjna lokomotywa Marek rozpędzała się z każdym rokiem. W pierwszym pełnym roku kadencji Jacka Orycha wydatki majątkowe wynosiły 10 mln zł, w drugim – już 19 mln zł, a w trzecim – 38 mln zł. Ten wzrost został zauważony przez autorów innego rankingu „Wspólnoty” – „Liderów inwestycji”. Jest to zestawienie województw, powiatów i gmin, które najwięcej inwestują w przeliczeniu na głowę mieszkańca.

– Nasz wynik wynosi 701 zł. Z takim rezultatem możemy już „konkurować” ze znacznie większymi miastami. Jest on niewiele niższy niż w przypadku Włocławka (720 zł) i Chorzowa (713 zł), większy niż w przypadku Zamościa, Jeleniej Góry czy Kołobrzegu. Obecnie szacujemy wartość naszych miejskich tegorocznych inwestycji na ponad 66 mln zł – mówi Jacek Orych.

– Warto podkreślić, że tam, gdzie możemy, sięgamy po zewnętrzne dofinansowania. Tak było m.in. w przypadku przebudowy ulicy Głównej, budowy drogi rowerowej wzdłuż rzeki Długiej i parkingów „Parkuj i Jedź”, które otrzymały wsparcie z unijnego programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W kolejnej kadencji pieniądze z tego źródła popłyną m.in. na przebudowę Sosnowej-Kościuszki, Karłowicza-Sobieskiego-Modrzewiowej i Lisa-Kuli – dodaje Dariusz Pietrucha.

Burmistrz Jacek Orych dziękuje pracownikom ratusza za czteroletni wysiłek. Podkreśla ogromną rolę, jaką odegrała przy planowaniu i zdobywaniu finansowania inwestycji skarbnik Beata Orczyk.

– Wykonuje tytaniczną pracę, za którą należy jej się ogromny szacunek – dodaje burmistrz.

źródło: marki.pl

Komentarze