Rozbudowa Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Radzyminie, fot: Powiat Wołomin

Gmina Radzymin wprowadziła nowy model zarządzania bazą sportową, aby ułatwić mieszkańcom dostęp do obiektów sportowych. Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu prowadzi obecnie elektroniczny kalendarz dostępności głównych hal i sal sportowych, a rezerwacji można dokonać online.

W gminie Radzymin działa wiele stowarzyszeń, klubów i grup sportowych, które potrzebuję dostępu do obiektów sportowych, aby trenować i rozwijać swoją działalność. Nowy model zarządzania bazą sportową, przygotowany przez Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu (ROKiS), pozwala w prosty i szybki sposób sprawdzić dostępność i zarezerwować salę sportową. Korzystanie z obiektów jest odpłatne, ale ROKiS oferuje zniżki dla mieszkańców z Radzymińską Kartą Mieszkańca, a także dla organizacji pozarządowych i firm, działających na terenie gminy Radzymin.

– Udostępniliśmy system, dzięki któremu jest dużo łatwiej zorganizować pozaszkolne zajęcia sportowe czy wynająć obiekt sportowy. Nowy model dostępności sprzyja dalszemu rozwojowi sportu i aktywności fizycznej w naszej gminie – powiedział Krzysztof Chaciński, Burmistrz Radzymina. – Do niedawna hale przy szkołach nie były w pełni wykorzystywane poza godzinami zajęć szkolnych, a potrzeby sportowe mieszkańców stale rosły. Jestem pewien, że lepsza dostępność obiektów sportowych przyniesie nie tylko wiele korzyści społecznych i zdrowotnych, ale też przyszłe sukcesy sportowe.

Obiekty sportowe dostępne w nowym systemie

ROKiS ma obecnie do dyspozycji trzy główne hale sportowe i jedno boisko wielofunkcyjne:

1. Kompleks Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu a w nim:

  • duża trzysektorowa, pełnowymiarowa hala sportowa z przeznaczeniem dla sportów zespołowych;
  • specjalistyczna sala fitness z przeznaczeniem na zajęcia ruchowe, fitness, taneczne, czy sportów walki;
  • sala konferencyjna z przeznaczeniem na zajęcia szachowe, gier planszowych, jogi, itp.

2. Duża, trzysektorowa hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyminie, z przeznaczeniem dla sportów zespołowych, tenisa stołowego, badmintona, itp.

3. Kompleks sportowy przy Szkole Podstawowej nr 2 w Radzyminie, a w nim:

  • duża trzysektorowa hala sportowa z przeznaczeniem dla sportów zespołowych;
  • mała sala ruchowa do zajęć ruchowych, fitness, tanecznych czy sportów walki;

4. Boisko wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej w Ciemnem.

Wszystkie obiekty są czynne w godzinach 8-22 od poniedziałku do piątku oraz w zależności od potrzeb w soboty i niedziele. Część czasu jest już zarezerwowana na potrzeby szkół i na stałe zajęcia klubów sportowych, a w systemie on-line można sprawdzić dostępne godziny i ceny. Kryte pomieszczenia sportowe są dostępne za opłatą, natomiast wejście na boisko w Ciemnem pozostaje nieodpłatne.

– Chcemy zapewnić jak najlepszą możliwość organizacji bezpiecznych i efektywnych zajęć sportowych dla wszystkich zainteresowanych. Już dziś wiemy, że dzięki nowemu modelowi możemy w 100% zaspokoić potrzeby obecnie działających na terenie naszej gminy klubów sportowych – mówi Marek Zalewski z ROKiS, odpowiedzialny za system zarządzania obiektami sportowym. – Problemy z brakiem miejsca na realizowania zadań sportowych, które od lat był solą w oku dla klubów sportowych w Radzyminie, praktycznie znikną. Mamy też już pierwsze chętne firmy z terenu gminy, które zdecydowały się na zorganizowanie na naszych obiektach zajęć sportowych dla swoich pracowników. To doskonały przykład współpracy pomiędzy samorządem, a lokalnym biznesem – dodaje Marek Zalewski.

Niższe koszty dla mieszkańców, organizacji i firm z terenu gminy Radzymin

Regulamin korzystania z obiektów sportowych przewiduje bonifikaty dla mieszkańców, organizacji pozarządowych i firm z terenu gminy Radzymin. – Poprzez system bonifikat chcemy promować działalność klubów sportowych z terenu naszej gminy, które organizując swoje zajęcia, realizują zadania publiczne w obszarze sportu. Liczę na to, że dostępność hal będzie prowadziła do rozwoju różnych dyscyplin sportowych, a zwłaszcza całorocznych dyscyplin halowych – mówi Krzysztof Chaciński, Burmistrz Radzymina.

Obowiązują następujące zniżki od cen podstawowych:

  • 25% dla mieszkańców gminy Radzymin po okazaniu karty mieszkańca (bez względu na ilość osób z kartą mieszkańca);
  • 25% dla firm z siedzibą na terenie gminy Radzymin;
  • 50% dla organizacji pozarządowych, które realizują odpłatnie projekty na rzecz mieszkańców gminy Radzymin;
  • 75% dla organizacji pozarządowych, które realizują nieodpłatnie projekty na rzecz mieszkańców gminy Radzymin.

Podstawowe ceny za godzinę zegarową wynajmu głównych hal sportowych wyglądają następująco:

Obiekt 8-16 16-19 19-22 i weekendy
ROKiS 1/3 hali 50 zł 72 zł 60 zł
ROKiS cała hala 150 zł 216 zł 180 zł
SP1 1/3 hali 40 zł 60 zł 50 zł
SP1 cała hala 120 zł 180 zł 150 zł
Hala SP2 80 zł 120 zł 100 zł

 

Podane powyżej ceny są cenami brutto dla wynajmu na cele niezarobkowe i zawierają 8% podatku VAT. Dla firm i na cele komercyjne stawki wynajmu są objęte 23-procentowym VAT-em. Szczegółowy cennik dla wszystkich udostępnianych pomieszczeń według 8% i 23% stawek VAT można sprawdzić w cenniku zamieszczonym na stronie www.bazasportowa.radzymin.pl.

Opłat można dokonać przez system płatności on-line bezpośrednio po dokonaniu rezerwacji na stronie, przelewem lub gotówką w Sekretariacie ROKiS.

Rezerwacje on-line i obsługa przez pracowników ROKiS

Rezerwacji można dokonywać na stronie www.bazasportowa.radzymin.pl. System wyświetla dostępne godziny wynajmu poszczególnych obiektów i automatycznie kalkuluje koszt, zależnie od czasu i celu wynajmu, z uwzględnieniem zniżki na Radzymińską Kartę Mieszkańca. Na miejscu obiekty są udostępniane przez pracowników ROKiS, których zadaniem jest obsługa i dbanie o odpowiednie użytkowanie obiektu.

– Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców naszej gminy, którzy chcą wspólnie zagrać w piłkę nożną, siatkówkę lub uprawiać inną dyscyplinę sportową w gminnych obiektach. Mamy już pierwszych wynajmujących, którzy skorzystali z systemu rezerwacyjnego i zniżek na Radzymińską Kartę Mieszkańca. Elektroniczny system rezerwacji obiektów automatycznie nalicza zniżkę po wpisaniu numeru karty, a za wynajem sali można od razu wygodnie zapłacić on-line. Nasi pracownicy udostępniają zarezerwowany obiekt i pomogą Państwu na miejscu w razi potrzeby – zachęca Marek Zalewski z ROKiS.

Szczegółowe informacje nt. warunków korzystania z dostępnych obiektów sportowych i sposobu ich rezerwacji znajdują się w regulaminie rezerwacji.

Rozwój bazy sportowej w Radzyminie

Gmina Radzymin planuje stopniowo rozszerzać bazę obiektów sportowych ujętych w systemie elektronicznej rezerwacji. W planach jest włączenie do systemu kolejnych hal sportowych: oddanej do użytku na początku bieżącego roku szkolnego sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 2 w Słupnie oraz sali gimnastycznej w szkole w Starych Załubicach.

Gmina Radzymin wybudowała w ostatnich latach kilka nowych, przyszkolnych obiektów sportowych. Do użytku oddano: halę sportową w Szkole Podstawowej nr 2 w Radzyminie (2012), halę i boisko wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyminie (2016), salę gimnastyczną i boiska przy Szkole Podstawowej nr 2 w Słupnie (2018) i wielofunkcyjne boisko w Ciemnem (2018). Celem gminy jest zapewnienie odpowiedniej sali gimnastycznej przy każdej gminnej szkole, w związku z czym w perspektywie najbliższych lat planowane są kolejne inwestycje w bazę sportową, m.in.: budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w Starych Załubicach, kompleksu boisk przy Szkole Podstawowej nr 2 w Radzyminie, sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Nadmie (w ramach rozbudowy szkoły) i modernizacja infrastruktury sportowej klubu RKS Mazur Radzymin. Realizacja tych inwestycji jest uzależniona od możliwości ich sfinansowania z budżetu gminy Radzymin i pozyskiwanych dofinansowań zewnętrznych.

Komentarze