Kuligów – tu walczyła polska jazda. Huzarzy Śmierci, fot: Bogdan Śladowski

Tegoroczne uroczystości upamiętniające udział funkcjonariuszy Policji Państwowej w obronie ojczyzny w 1920 roku, które od kilku lat odbywają się w Kuligowie, honorowym patronatem objął Joachim Brudziński – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Huzarzy Śmierci – Ochotniczy Dyon Jazdy 1. Armii por. Józefa Siły-Nowickiego, w szeregach którego walczyli funkcjonariusze Policji Państwowej, w sierpniu 1920 roku wsparł odbicie Serocka, gdzie zdobył 5 kaemów, 30 koni i wziął 50 jeńców. W ciągu następnych dni oddział wykrył wojska nieprzyjacielskie w Kuligowie. Policjanci, nie mogąc się doczekać posiłków, zdecydowali sami rozprawić się z bolszewikami…Tę właśnie historię na nadbużańskich łąkach od kilku lat odtwarzają rekonstruktorzy, którzy w tym roku przyjechali ze wszystkich stron Polski.

Zanim jednak rozpoczęła się sama rekonstrukcja, wydarzenie zainaugurowała Msza Św. w intencji ojczyzny i jej obrońców w miejscowym kościele parafialnym. Oprawę liturgii stanowił między innymi poczet sztandarowy Komendy Stołecznej Policji. Po eucharystii złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym udział policjantów w wojnie 1920 roku. W uroczystości udział wzięli: Urszula Kulisiewicz – dyrektor generalna MSWiA i Michał Ciechowski dyrektor Gabinetu Politycznego MSWiA, przedstawiciele Komendy Głównej Policji, m.in. Krzysztof Musielak – Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP.

– Dziś, w 98. rocznicę bitwy, która ocaliła Polskę i Europę przed czerwoną zarazą, w setną rocznicę niepodległości, wszystkim policjantom życzę, aby w najtrudniejszych momentach służby, towarzyszył wam etos Huzarów Śmierci – mówił podczas uroczystości wójt gminy Dąbrówka, Radosław Korzeniewski.

Akcja inscenizacji rozgrywała się nad brzegiem rzeki, a także w jej nurcie. Duża liczba rekonstruktorów, jazdy konnej, dynamiczna akcja, niezwykle plastyczna narracja i podkład muzyczny wzbudziły ogólny zachwyt. Widzowie nagrodzili całość gromkimi brawami.

– To była najlepsza rekonstrukcja jaką do tej pory widziałem – opowiadał kilkunastoletni Mateusz, uczeń jednego z warszawskich liceów. Koledzy w szkole pytali mnie: „To ty jesteś z TEGO Kuligowa?”. Nasza miejscowość staje się coraz bardziej sławna w Polsce – mówił z dumą licealista.

-Warto podkreślić, że w przygotowania wydarzenia zaangażowała się także lokalna społeczność. Scenografię do rekonstrukcji wykonał jeden z najlepszych okolicznych stolarzy – sołtys wsi Kuligów, Wiktor Oleśkiewicz.

Oprócz rekonstrukcji organizatorzy przygotowali szereg atrakcji towarzyszących. Bardzo widowiskowy pokaz desantu z powietrza Biura Operacji Antyterrorystycznych został nagrodzony owacjami. I choć lądujący helikopter wzbił tumany kurzu, widzowie obejrzeli akcję do końca z dużym zainteresowaniem.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się także pokaz szkolenia psów policyjnych. Oprócz tego był także pokaz specjalistycznego sprzętu policji rzecznej, policyjne samochody, punkt pokazowy pierwszej pomocy i stanowisko Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji. A do symulatora dachowania auta ustawiła się duża kolejka. Każdy chciał sprawdzić, jak to jest…

– Liczba uczestników wydarzenia w tym roku zdecydowania przerosła nasze oczekiwania – mówi Anna Maniecka, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce, jednego z organizatorów imprezy. – Bardzo się cieszymy, że uroczystość co roku cieszy się większym powodzeniem, a miejscowość Kuligów i gmina Dąbrówka, stają się dzięki temu coraz bardziej rozpoznawalne w Polsce.

Komentarze