"Kobyłczanie gotują" - książka kulinarna mieszkańców Kobyłki

Książka „Kobyłczanie gotują” jest zbiorem przepisów kulinarnych autorstwa mieszkańców Kobyłki, którzy postanowili podzielić się swoimi popisowymi daniami. Znajduje się w niej po 20 receptur zup, dań głównych i deserów wraz ze zdjęciami.

Tę unikatową pozycję przygotowało kobyłkowskie stowarzyszenie Razem Możemy Więcej. To nie jest typowa książka kucharska wydana przez znanego szefa kuchni lub specjalistę od żywienia. Stworzyli ją mieszkańcy Kobyłki, którzy postanowili pokazać redaktorom książki, co i jak jada się w ich domach.

Adam Markuszewski i Olga Szyperska zebrali i sfotografowali wszystkie potrawy, a także dołożyli własne przepisy. Powstała z tego książka, o której można powiedzieć, że jest nie tylko spisem dań, ale również obrazem mieszkańców miasta.

Zaprezentowane przepisy to zarówno dania do zrobienia „na szybko’, gdy już wszyscy wrócili do domu z pracy lub szkoły i trzeba nakarmić rodzinę, ale także potrawy, które można podać na świąteczny stół. Wśród propozycji kulinarnych widać wpływy kuchni regionalnych i narodowych, zarówno z Europy, jak i z innych kontynentów. Są w książce propozycje autorskie, ale również dania znane, do których kucharz dodał (lub zmienił) jakiś produkt albo przyprawę, czyniąc danie unikalnym.

Po zaprezentowanych przepisach widać, że ludzie, którzy na co dzień nie zajmują się profesjonalnie gotowaniem, chętnie sięgają zarówno po egzotyczne przyprawy i produkty, jak i po zioła z własnych przydomowych ogródków. W książce znalazły się również  dania wegetariańskie, wegańskie i bezglutenowe, co pokazuje, że mamy w naszych domowych kuchniach różne upodobania i potrzeby.

– Podczas przygotowywania książki odwiedziłem wraz z Olgą Szyperską wielu mieszkańców Kobyłki. Wszystkie przepisy były wykonywane w kuchniach autorów, a my mogliśmy skosztować tych potraw po ich przygotowaniu. Każda z nich była naprawdę pyszna, a niektóre z powodzeniem wypróbowałem na swojej rodzinie – mówi Adam Markuszewski.

Książka „Kobyłczanie Gotują” została wydana w nakładzie 300 szt. Można ją zamawiać za pośrednictwem profilu stowarzyszenia RMW na Facebooku. Będzie również okazja do nabycia publikacji podczas spotkania promocyjnego, które odbędzie się w Kobyłce w Bistro Bingo, 16 listopada w godz. 19.00 – 21.00

Komentarze