Jubileuszowy dzwon na 100. rocznicę praw miejskich Wołomina, fot: wolomin.org

W sobotę 21 września o godz. 16:30 przed wołomińskim Urzędem Miejskim został odsłonięty jubileuszowy dzwon z okazji stulecia praw miejskich Wołomina.

Z dźwiękiem dzwonu wiążą są najważniejsze wydarzenia w historii narodu – towarzyszył koronacjom, wielkim rocznicom, podkreślał przełomowe chwile.

W sobotę Henryk Konstanty, bo tak ma na imię wołomiński dzwon zabrzmiał po raz pierwszy, uroczyście podkreślając swoją melodią jubileusz stulecia praw miejskich i nawołując słowami zapisanej na nim sentencji do zgody i współpracy na rzecz Wołomina.

Jubileuszowy dzwon na 100. rocznicę praw miejskich Wołomina, fot: wolomin.org

Podczas tej samej uroczystości pod budynkiem Urzędu Miejskiego w Wołominie została wmurowana kapsuła czasu – ślad naszej obecności, pozostawiony dla przyszłych pokoleń. Kapsułę podarował Wołominowi w dniu setnych urodzin miasta, 4 lutego 2019 r. burmistrz Miasta Zielonka – Kamil Michał Iwandowski. Metalowa tuba została umieszczona pod specjalną pokrywą u podnóża konstrukcji jubileuszowego dzwonu – „Henryka Konstantego”. Na pokrywie widnieje data „2019” – roku stulecia nadania praw miejskich.

Do kapsuły włożone zostały pamiątki, które mają przyszłym pokoleniom opowiedzieć coś o Wołominie, w którym żyliśmy. Zamknęliśmy w niej gazetę codzienną, pieniądze, zdjęcia Wołomina, nagrania z miejskich wydarzeń oraz utrwalone cyfrowo prace dzieci z gminnych szkół. W kapsule znalazła się jeszcze jedna wyjątkowa pamiątka – list, który kierujemy do przyszłych pokoleń, pod którym podpisali się zebrani na uroczystości Mieszkańcy.

Jubileuszowy dzwon na 100. rocznicę praw miejskich Wołomina, fot: wolomin.org
Komentarze