"Generał Haller i jego żołnierze" - wernisaż wystawy

Z okazji 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie będzie miała miejsce wystawa historyczna pt. “Generał Haller i jego żołnierze”, przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Serdeczne zapraszamy na wernisaż wystawy “Generał Haller i jego żołnierze” 10 sierpnia (sobota) o godzinie 18:00 dofoyer Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie.

W programie:
– Prelekcja historyczna – p. Jan Engelgard, kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
– Pokaz filmu “Błękitna Armia” (Polska, 2017) – fabularyzowany film dokumentalny o żołnierzach gen. Józefa Hallera z lat 1917-1919

Wystawa „Generał Józef Haller i jego żołnierze” pozwala poznać materiały – nierzadko unikatowe – ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie i Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz ze zbiorów prywatnych. Prezentowane zdjęcia pochodzą z okresu wojny z bolszewikami, obu wojen światowych, a także ukazują Generała i jego bliskich po roku 1945, już na emigracji. Na wystawie możemy zobaczyć rodzinę Generała, żołnierzy i oficerów II Brygady Legionów Polskich, takich jak m.in. płk Marian Januszajtis i ksiądz Józef Panaś, żołnierzy Błękitnej Armii oraz Armii Ochotniczej z 1920 roku podczas Bitwy Warszawskiej.

Prezentacja wystawy jest jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach – dotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego – projektu edukacyjnego Muzeum Niepodległości pt. „100 na 100” (sto projektów na stulecie odzyskania niepodległości). Idee przewodnie projektu to upowszechnianie wiedzy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918 i ówczesnym kształtowaniu się jej granic oraz popularyzowanie postaw patriotycznych.

Wystawę będzie można zwiedzać w foyer Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie, ul. Konstytucji 3 Maja 15, do 15 września 2019 r.

Komentarze