W czwartek 8 lutego nad ranem, w kamienicy przy ul. Sienkiewicza w Wołominie uruchomił się czujnik czadu. Głośny sygnał zaalarmował śpiącą rodzinę i sąsiadów, którzy w porę opuścili kamienicę. Po przewietrzeniu lokali wszyscy mogli bezpiecznie wrócić do swoich łóżek.

Mieszkańcy lokali komunalnych mogą składać wnioski o bezpłatny montaż czujników czadu. Dzięki takiemu urządzeniu w jednym z wołomińskich bloków nie doszło do tragedii. Zgłoszenia przyjmowane są w Przedsiębiorstwie Komunalnym przy al. Armii Krajowej 34 w Wołominie.

Czad ma silne własności toksyczne, jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. Gromadzący się głównie pod sufitem tlenek węgla blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, co może spowodować śmierć przez uduszenie.

REKLAMA

Należy pamiętać, aby nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych, często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania, a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien i nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

źródło: www.wolomin.org

 

 

Komentarze