Akcja obrączkowania jerzyków w Zielonce

Akcja obrączkowania jerzyków w Zielonce, fot: zielonka.pl

W Zielonce odbyła się kolejna akcja obrączkowania jerzyków. Dwóch ornitologów: Adam Tarłowski – autor projektu i wykonawca jerzykowników oraz Mariusz Grzeniewski skontrolowało budki lęgowe na osiedlu Poligon.

W jednej z dwóch budowli tam umiejscowionych jest sukces, jerzyki zadomowiły się na dobre.

W Zielonce znajdują się 4 jerzykowniki zbudowane w 2014 i 2015 roku. Od początku gniazdowały w nich chętnie szpaki i wróble mazurki, a później zagnieździły się w nich również jerzyki.

Ornitolodzy co roku kontrolują ptaki w sezonie lęgowym, aby określić dokładny sukces lęgowy jerzyków. Należy zaznaczyć, iż jerzyki powoli zasiedlają nowe budowle (w odróżnieniu od szpaków i wróbli). Gdy znajdą już dogodne miejsca na gniazda, ilość par lęgowych sukcesywnie rośnie z roku na rok.

Należy się spodziewać dalszego wzrostu ilości gniazd jerzyków. Czekamy też na zasiedlenie przez nie pozostałych jerzykowników.

Każdy z nas może w godzinach porannych 8-10 lub przed zmrokiem 20-21 obserwować powietrzne akrobacje jerzyków wokół jerzykowników, w ciągu dnia oczywiście też, ale czasem trzeba dłużej poczekać na ptaki, często ze względu na pogodę mogą latać/żerować gdzie indziej.

Akcja obrączkowania jerzyków w Zielonce, fot: zielonka.pl

Informacje zebrane w Zielonce i Warszawie są bardzo ważne w skali całej Europy, gdzie takie budowle są montowane dopiero od kilku lat i zielonkowskie jerzykowniki mają jak na razie najlepsze rezultaty.

Jerzykownik jest budowlą nawiązującą kształtem do dawnych gołębników słupowych.

Obiekt ma wysokość 7-8 metrów, 24 miejsca lęgowe przeznaczone dla jerzyków. Według szacunkowych wyliczeń jeden dorosły osobnik w ciągu doby może zjeść nawet kilkanaście tysięcy owadów, z czego połowę stanowią dokuczliwe dla człowieka komary i meszki.