Obchody "Cudu nad Wisłą" w Radzyminie, fot. WWL24

Gmina Radzymin przygotowała bogaty program obchodów 98. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 i Święta Wojska Polskiego. Główne uroczystości patriotyczne w dn. 15 sierpnia 2018 r. z udziałem przedstawicieli władz centralnych, samorządowych i kościelnych odbędą się o godz. 17:00 na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 w Radzyminie.

Uroczystości zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Oficjalnej części obchodów towarzyszyć będzie szereg imprez o charakterze patriotycznym, artystycznym, sportowym i rekreacyjnym. Finałem będzie wieczór muzyczny na radzymińskim pl. Kościuszki z koncertem „Kochamy Polskie Piosenki” Programu III Polskiego Radia i gwiazdą wieczoru – zespołem Enej.

Oprócz Narodowego Patronatu Prezydenta RP w Komitecie Honorowym radzymińskich obchodów 15 sierpnia udział biorą: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej Romuald Kamiński.

Uroczystości są współorganizowane przez Wojsko Polskie. Asystę honorową uroczystości na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 zapewni Dowództwo Garnizonu Warszawa i Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego, zaś w centrum miasta odbędzie się wystawa sprzętu wojskowego, zorganizowana przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i 1. Warszawską Brygadę Pancerną Garnizon Wesoła. Wystawę będzie można zwiedzać w dn. 15 sierpnia w godzinach 9-19.

O godzinie 17:00 na Cmentarzu Poległych w Radzyminie rozpocznie się uroczysta Msza Święta z udziałem władz, mieszkańców i zaproszonych gości. Po Mszy nastąpią oficjalne obchody wraz Apelem Poległych i złożeniem wieńców na bratnich mogiłach z 1920 r. Wcześniej – o godz. 15:00 – przy pomniku Wincentego Witosa odbędzie się oficjalna uroczystość ku czci Premiera Rządu Obrony Narodowej, który w 1920 roku odwiedził miasto i walczących żołnierzy.

Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 na sportowo i rekreacyjnie

Najważniejszym wydarzeniem sportowym w programie obchodów 98. Rocznicy Bitwy Warszawskiej jest XXVII półmaraton „Bieg 1920”, który wystartuje o godz. 9.00 z placu Kościuszki w Radzyminie. To jedna z najważniejszych imprez sportowych w regionie. Tradycja biegu sięga obchodów rocznicy zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej w dwudziestoleciu międzywojennym. Na starcie pojawią się zawodnicy z Polski i zagranicy, walcząc o ustanowienie nowego rekordu trasy, który należy do srebrnego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Londynie Abla Kirui. Organizator biegu, Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza 15 sierpnia także na XXIX Turniej Brydżowy im. Jacka Połulicha, który odbędzie w hali sportowej ROKiS od godz. 10:00.

Tradycyjnie hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej oddadzą motocykliści. O godz. 11.30 na linii startu honorowego staną uczestnicy XVII Międzynarodowego Zlotu Motocyklowego MotoCud Radzymin 1920. Po uroczystości otwarcia Zlotu i zasadzeniu Dębu Katyńskiego ku czci por. Janiny Lewandowskiej motocykliści przejadą w paradzie ulicami Radzymina w kierunku Nasielska. Po powrocie uczestników Zlotu do Radzymina, około godz. 16:15, na placu Kościuszki odbędzie się pokaz akrobatycznej jazdy na motocyklu wykonaniu mistrza Europy w kategorii „freestyle bike stunter” Pawła Karbownika.

O godz. 8.00 rano, 15 sierpnia na stadionie klubu piłkarskiego RKS Mazur odbędą się XXVIII Zawody Gołębiarskie „Cud nad Wisłą”. Widzowie będą mogli podziwiać widowiskowe wypuszczenie kilku tysięcy gołębi jednocześnie!

Dla rodzin z dziećmi Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin przygotowała na 15 sierpnia piknik „Strefa Rodzinna” w parku Czartoryskiej. Od 13.00 do 18.00 najmłodsi będą mogli tam wziąć udział w zabawach, przedstawieniach, konkursach i animacjach edukacyjnych. Ponadto w „Strefie Rodzinnej i w centrum miasta” będzie miał miejsce okolicznościowy kiermasz.

Najpiękniejsze polskie piosenki zabrzmią w Radzyminie

Wieczorem 15 sierpnia na scenie głównej w centrum miasta o godzinie 19.00 rozpocznie się koncert „Kochamy Polskie Piosenki” pod patronatem Programu 3 Polskiego Radia, który poprowadzi red. Piotr Stelmach, dziennikarz radiowej „Trójki”. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę publiczność usłyszy najpiękniejsze polskie piosenki powstałe w ciągu ostatnich stu lat. Młodzi artyści wykonają piosenki z repertuaru m.in. Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego czy Maryli Rodowicz.

Po koncercie na scenie pojawi się Kabaret Skeczów Męczących. To grupa kabaretowa znana z takich skeczów jak „Chrzciny” czy „Psychiatryk”, który jest nawiązaniem do słynnego kabaretowego monologu Bohdana Smolenia.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół Enej, który gra muzykę z pogranicza rocka i ludowej muzyki ukraińskiej. Ma na swoim koncie przeboje takie jak „Kamień z napisem Love” czy „Lili”. W finale występów artystycznych uczestnicy będą mogli podziwiać pokaz sztucznych ogni.

Premiera książki „Radzymin 1920 – bój na śmierć i życie” oraz wydarzenia towarzyszące

Z okazji 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 wydawnictwo Bellona przygotowało we współpracy m.in. z Gminą Radzymin książką historyczną pt. „Radzymin 1920 – bój na śmierć i życie” autorstwa prof. Wiesława Jana Wysockiego. Książkę będzie można kupić 15.08 na stoisku wydawnictwa Bellona w „Strefie Rodzinnej” w Parku Czartoryskiej”, a także podczas spotkania autorskiego prof. Wysockiego w dn. 12 sierpnia o godz. 17.30 w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie (przed koncertem operetkowym).

W ramach wydarzeń towarzyszących obchodom 98. Rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie gmina Radzymin i organizacje społeczne przygotowały szereg dodatkowych atrakcji. W poprzedzający święto 15 sierpnia weekend odbędzie się m.in. XV Międzynarodowy Festiwal Operetkowo-Operowy na Mazowszu – koncert  zatytułowany „Rozśpiewana Niepodległa”. Zapraszamy widzów 12.08.2018 r. na godz. 18:00, zaraz po spotkaniu autorskim z prof. Wiesławem J. Wysockim, do hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie. Podczas koncertu zorganizowanego przez Europejską Fundację Sztuki Wokalnej i Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Radzymin wystąpią w patriotycznym repertuarze artyści warszawskich scen operowych i operetkowych.

W niedzielę 12 sierpnia odbędą się również turnieje: Piłki Nożnej Dla Dzieci i Siatkówki Plażowej „Cud nad Wisłą” w 98. Rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 (stadion RKS Mazur Radzymin) oraz XXIV Zawody Wędkarskie „Cud nad Wisłą” (łowisko Jegiel koło Brańszczyka, zapisy do 10.08.2018 w Kole PZW nr 19).

Tydzień wcześniej, 5 sierpnia 2018 r. Koło Łowieckie „Przepiórka” oraz Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu zapraszają na XVI Mazowiecki Konkurs Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej. Od godziny 8.00 startują przesłuchania, a o godz. 14:00 w radzymińskiej kolegiacie odbędzie się Msza Hubertowska w oprawie muzyki myśliwskiej. Wśród atrakcji konkursu nie zabraknie także pokazu psów myśliwskich oraz pokazu sokolniczego, wystawy przyrodniczej i trofeów myśliwskich, czy stoisk edukacyjnych. Chętni będą mogli sprawdzić swoją celność na elektronicznej strzelnicy myśliwskiej.

Program tegorocznych obchodów zamkną zawody kolarskie w dn. 2 września 2018 r.: XVII Wyścig Cudu nad Wisłą im. H. Różyckiego – otwarte Mistrzostwa Mazowsza w Kolarstwie Szosowym. Miasteczko rowerowe, start i meta wyścigu będą zlokalizowane na pl. T. Kościuszki w Radzyminie.

Szczegółowy program obchodów 98. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 i Święta Wojska Polskiego w Radzyminie oraz poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej Gminy Radzymin.

Komentarze